Yerli otomobil ne zaman çıkacak?

yerli otomobil

Yerli otomobil ne zaman çıkacak? soruları son günlerde gündemde yerini almış durumda. 2017 yılında tekrardan gündeme gelerek yapımına başlanılan yerli otomobil için her gün yeni haberler geliyor. Yerli otomobilin ön gösterimi için araca ilişkin ilk kareler de ortaya çıktı. Yerli otomobil 27 Aralık Cuma günü tanıtılacak. Yerli otomobil İtalya merkezli bir şirket olan Pininfarina tarafından tasarlanmıştır. Bu şirket aynı zamanda Ferrari ve Lamborghini’nin de tasarımcısı olarak bilinmektedir. İtalyan şirket tarafından tasarlanan yerli otomobil ile ilgili ilk görselleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Oldukça merak uyandıran görsellerde örtünün altında yer alan iki aracın olduğu görüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gebze Bilişim Vadisi’nde örtüsü kaldırılacak ve ilk tanıtımı gerçekleştirilecek olan yerli otomobil ile ilgili dikkat çeken özellikler ortaya çıkmaya başladı.

10 Saat Şarj ile 500 KM Menzil

“Yerli otomobil ne zaman çıkacak?” sorularına cevap aranırken bir yandan da aracın özellikleri çok konuşulmaktadır. Yerli otomobil özellikle şarj süresi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Yerli otomobil, normal bir priz ile 10 saatte şarj olacak. DV şarj ünitesine sahip olduğu için şarjı tamamlandıktan sonra 30 dakika içinde akü hazır hale gelecek. Farklı modeller için 160 km’den 280 km hıza kadar hıza ulaşması planlanmaktadır. Yerli otomobilin her 100 kilometrede bir, 2 TL’lik bir şarj maliyeti olacak. Bu sayede İstanbul ile İzmir arası, ortalama 10 TL tutacak. Ayrıca 10 saatlik bir şarj süresinden sonra yaklaşık olarak 500 km yol gidebilecek. Bundan dolayı da dünyadaki örnekleri ile yarışabilecek bir kapasiteye sahip. Günümüzde elektrikli araçlar içinde en fazla menzile sahip olan marka hiç kuşkusuz ki Tesla’dır. Tesla’nın 3 Model S Long Range model aracının tek dolumda aldığı menzil 539 km’dir.

Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Zorlu Grubun ortaklığında 25 haziran 2018de kurulan şirketin faaliyetleri Gebze’de yer alan Bilişim Vadisi’ne taşınmıştı. Bu da yerli otomobilin Gebze’de üretileceği anlamına gelmektedir. Fakat Bakan Varank, “Üretim tesisiyle ilgili birkaç alternatif üzerinde çalışıyorlar şu anda. Bu bir ticari girişim, CEO’su var. Muhtemelen ön gösterimde hikayesini kendisi anlatacaktır. Türkiye’de, dünyada satılabilecek bir araç üretmek için çalışıyorlar.” açıklamasında bulundu.

Yorum yapın