Yerli otomobil TOGG nasıl şarj edilir?

Yıllardır; ülke halkının hem büyük hevesle hem de büyük merakla beklediği yerli ve milli TOGG elektrikli otomobili yakın zamanda seri üretime geçti ve şimdiden bu aracı almak isteyen pek çok kişi, ön siparişlerin alınmasına başlanacak olan 2023 Şubat ayını beklemektedir. İlk olarak 2023 Mart ayında yollara çıkacak olan yerli otomobil hakkında merak edilen pek çok soru vardır ve bu sorulardan bir tanesi de, TOGG nasıl şarj edilir sorusudur.

Kısaca söylemek gerekirse; togg gibi elektronikli otomobillerin şarj edilmesi aslında oldukça kolay ve basit bir işlemdir.Telefonunuz ya da powerbank cihazlarınızın şarj edilme şekli ile aynı oldukları bile söylenebilir. Elbette ki, togg aracınız için sadece daha büyük bir şarj aletinize ihtiyacınız var ve bu aleti her gittiğiniz yerde yanında bulundurmanıza gerek yok.

Neden mi? Sahibi olacağınız yerli otomobil i şarj etmek için kullanabileceğiniz üç adet yöntem vardır. Bunlardan ilki ve en basit olanı, şarj kablosu kullanmaktır. Yapmanız gereken tek şey; otomobilizin bagajından şarj kablonuzu çıkarmak ve bir ucunu prize, öbür ucunu da aracınızdaki sokete takmaktır. Bu sayede aracınızı istediğiniz her yerde (elektrik olması kaydıyla) şarj etme imkanına sahip olabilirsiniz.

Elektrikli Araçlarda AC ve DC Şarj Farkı

Aracınızı şarj etmek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise, duvara monte edilebilir AC tipi şarj istasyonlarıdır. Apartmanlarda, sitelerde ve avmlerde kolaylıkla bulunabilecek olan bu şarj istasyonları sayesinde otomobilinizin hızlı ve güvenli bir biçimde şarj olmasını sağlayabilirsiniz. Kablonuzun bir ucunu AC cihazınıza ve öbür ucunu da otomobilde şarj soketine takmanız şeklinde çalışan bu yöntemin, hem sağlıklı hem de güvenli çalışması için  genellikle bu cihazlardan birisini temin etmeniz önerilmektedir. Bunun sebebi de; AC yönteminin, bahsettiğimiz ilk yöntem olan şarj kablosu yöntemine göre daha hızlı bir şekilde sonuç vermesi için daha yüksek akımlarda çalışmasından kaynaklanmaktadır.

Hakkında bahsedeceğimiz son elektrikli araç şarj yöntemi ise, halka açık yerlerde de bulabileceğiniz DC yüksek performanslı şarj istasyonlarıdır. Kendisinden önce bahsettiğimiz diğer yöntemler ve şarj istasyonlarına kıyasla daha güçlü olan bu yüksek performanslı şarj istasyonları; togg aracınızın batarya doluluk oranını maksimum 25 dk içerisinde yüzde 20’lik bir orandan, yüzde 80ler gibi yüksek bir orana çıkarabilme yeteneğine sahiptir. Çalışma açısından AC ile aynı olan bu yöntem sayesinde; aracınızın hızlı ve güvenli bir şekilde şarj olmasını beklerken, bir yandan da birşeyler atıştırabilir ya da arkadaşlarınızla sohbet edebilerek bu vakti geçirebilme fırsatına ulaşabilirsiniz.

Trugo şarj istasyonu

Togg her ne kadar diğer markalara ait alternatif istasyonlarda bulunan ve cihaza entegre olan şarj kablolarıyla uyumlu olarak çalışabilse de, proje kapsamında yenilenebilir enerji ile çalışan ve Trugo markası altında lisanslandırılan yerli geniş kapsamlı şarj ağı’nın varlığı da bu konudaki işinizi kolaylaştıracak. Başta Togg araçları olmak üzere pek çok elektronikli otomobilin şarj ihtiyaçlarını karşılaması için tasarlanan Trugo şarj istasyonlarının, yurt genelinde 600’den fazla noktada, toplamda 2000 adet soket kapasiteli bir otomobil şarj ağını oluşturması amaçlanıyor.

Yorum yapın